Przejdź do treści
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
608 417 417 PRZEWOZY PASAŻERSKIERADMOR TAXI KOSZALIN

Co powinno się znaleźć w niezbędnym wyposażeniu taksówki?

2022-10-05

Większość pasażerów korzystających z taksówek podczas jazdy skupia się na ekranach swoich smartfonów lub oddaje pogawędce z kierowcą na określony temat. Niewielu z nich jednak rozmawia o samej taksówce, obowiązkach taksówkarza czy przepisach związanych z przewozem osób. Jeszcze mniej osób wie, co musi znaleźć się na wyposażeniu taksówki, by mogła ona poruszać się po drogach zgodnie z prawem. Postanowiliśmy wyjaśnić to w dzisiejszym wpisie.

Obowiązkowe wyposażenie taksówki

O tym, co musi znaleźć się w taksówce, jasno mówi Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz.U.2016.2022). Taksówka musi posiadać co najmniej dwa miejsca dla pasażerów oraz co najmniej dwoje drzwi z każdego boku. Dopuszczalne są też jedne z drzwi z lewej strony, dwoje z prawej i jedne z tyłu nadwozia. Pojazd musi mieć też miejsce służące do przewozu bagażu pasażerów, a przede wszystkim – sprawny elektroniczny taksometr. Urządzenie dodatkowo powinno posiadać dowód legalizacji. Obowiązkowym elementem wyposażenia pojazdu jest też charakterystyczny podświetlany napis TAXI na dachu, który powinien być widoczny z co najmniej 50 m.

Bezpieczeństwo pojazdu i pasażerów

Samochód oczywiście musi posiadać ważne badanie techniczne. W jego bagażniku powinno znaleźć się koło zapasowe i narzędzia do jego wymiany, gaśnica, kamizelka odblaskowa i trójkąt ostrzegawczy. Obowiązkowym elementem wyposażenia jest też apteczka pierwszej pomocy nieprzekraczająca daty swojej ważności.

Jak wiadomo, żadne wyposażenie nie zastąpi doświadczenia i umiejętności kierowcy podczas jazdy. Dlatego warto wybierać przewoźników o ugruntowanej pozycji na rynku, znających miasto, po którym się poruszają.

RADMOR TAXI
Nowa kategoria usług przewozów pasażerskich
Dojeżdżamy w każde miejsce, w kraju i za granicą.

back to top